Призов до армії: що потрібно знати про часткову мобілізацію

Призов до армії: що потрібно знати про часткову мобілізацію

Сьогодні Верховна Рада схвалила указ в.о. президента України Олександра Турчинова про часткову мобілізацію. Планується призвати 20 тисяч осіб в Збройні Сили, ще 20 тисяч – у Національну гвардію. За те, щоб затвердити указ президента про часткову мобілізацію, проголосували 275 народних депутатів.

За словами Турчинова, ставка при частковій мобілізації буде зроблена, в першу чергу, на добровольців, а також на військових фахівців, які вже проходили службу в армії. ” На дітей, яким щойно виповнилося 18 років, ми ставку робити не будемо”, – прокоментував Турчинов свій Указ в Раді.

Також народні депутати 243 голосами прийняли зміни до держбюджету – 2014, згідно з якими на армію було виділено додатково 6 млрд. 882 млн. грн. Як пояснив міністр фінансів Олександр Шлапак, кошти підуть на придбання озброєння і техніки, засобів зв’язку, а також на проведення додаткової мобілізації.

Кого, коли і на який термін закличуть на військову службу в першу чергу.

Виступаючи з парламентської трибуни, секретар РНБО Андрій Парубій зазначив, що сьогоднішня часткова мобілізація проводиться згідно з існуючим законодавством, в тому числі і відповідно до закону про “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Військовозобов’язані, яким надійшла повістка військового комісаріату про прибуття для призову на збори, зобов’язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці. За призваними на збори та резервістами зберігаються місце роботи, посада і середня заробітна плата на підприємстві чи в організації, незалежно від форми власності. Відзначимо, що в разі часткової мобілізації, 18 -річні призовники, а також люди без армійського досвіду будуть покликані в останню чергу.

Всім перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації, забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи. За неявку у військкомат за повісткою ухильників загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 85 до 119 грн., За порушення законодавства про мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17 до 51 грн., За умисне знищення приписного свідоцтва або військового квитка – штраф у розмірі від 17 до 51 грн. За ухилення від призову за мобілізацією в ст. 336 Кримінального кодексу України прописана відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Оповіщення військовозобов’язаних, відібраних кандидатами для призову на навчальні збори, проводиться виключно шляхом вручення повісток встановленого зразка, – а не за допомогою телефонних дзвінків, – в яких зазначено час прибуття до військового комісаріату.

За словами першого віце-прем’єр-міністра України Віталія Яреми, в рамках часткової мобілізації в українську армію призиватимуться переважно добровольці. Ярема зазначив, що завдання часткової мобілізації – доукомплектувати частини Збройних Сил необхідними фахівцями – “це можуть бути танкісти, ракетники, піхотинці і так далі”. У першу чергу доукомплектація буде проводитися за рахунок осіб, які висловили бажання йти служити добровільно. У разі, якщо вузькі військові фахівці серед добровольців не знайдуть, то в армію будуть мобілізовані люди, які проходили військову службу і мають відповідну спеціальність. “Навіть якщо людина не бажає йти на службу, він буде зобов’язаний це зробити, це його конституційний обов’язок. Але я сподіваюся, що добровольців вистачить повністю для того, щоб укомплектувати Збройні Сили України”, – сказав перший віце-прем’єр.

хвилі мобілізації

Імовірно, за даними ЗМІ, мобілізація може пройти в чотири хвилі, під час яких будуть призиватися :

Під час першої хвилі: добровольці – до 45 років; офіцери і сержанти запасу затребуваних військових спеціальностей (зв’язківці, ракетники, артилеристи, розвідники) – до 45 років; рядові запасу з досвідом армійської служби – до 40 років.

Під час другої хвилі ( при необхідності): офіцери і сержанти запасу всіх військових спеціальностей – до 45 років; рядовий склад в запасі всіх військових спеціальностей – до 40 років; вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей – до 60 років.

Під час третьої хвилі (якщо вона настане, значить, почалися військові дії): призовники, незважаючи на те, що строковий призов з цього року офіційно скасований скрізь, крім Внутрішніх військ; жінки – військовозобов’язані (польові лікарі, технічні фахівці і так далі ) – до 50 років; тих, хто не проходив військову службу, але не має ” білого квитка “.
Під час ” четвертої хвилі ” (війна в розпалі ) настає загальна мобілізація – на фронт ідуть усі, хто здатний тримати зброю в руках або підносити патрони.

Кого не призвуть

Заклику не підлягають під час мобілізації військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації; визнані тимчасово непридатними для військової служби за станом здоров’я на строк до шести місяців; чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ятеро і більше дітей до 16 років; жінки, на утриманні яких перебувають діти до 16 років; зайняті постійним доглядом за якою особою, якщо більше ніхто не може забезпечити догляд; народні депутати і депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Військовозобов’язані можуть бути зараховані у військовий резерв Збройних Сил та інших військових формувань і в добровільному порядку.

Коментар військового експерта

Нічого нового за три дні не відбулося у визначенні часткової мобілізації – окрім публікації Указу та його підтримці в парламенті. Про це, відповідаючи на питання кореспондента про часткову мобілізацію, сказав директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак. За словами експерта, при часткову мобілізацію йдеться про резервістів ” першої черги “, що мають за плечима армійський досвід і необхідну для сьогоднішнього дня військову спеціалізацію. Він також зазначив, що на момент розпаду Союзу в Україні було 700 тисяч військовослужбовців в армії, і, при мобілізації тих з них, хто ще не вийшов з призовного віку, Україна легко може поповнити лави Збройних сил 400 тисячами підготовлених фахівців. ( Далі – коментар Валентина Бадрака для ЛІГАБізнесІнформ )

– На який термін і куди призовники будуть мобілізовані після сьогоднішнього Указу?

– Військкомати повинні направити їх у якісь розподільні пункти, звідки призовники будуть розподілені по частинах, згідно спеціальностями. Мобілізація буде проводитися в перебігу 45 діб з сьогоднішнього дня, проте поки не ясно, на який термін будуть призиватися військовозобов’язані. Можливо, до закінчення конфлікту і вирішення ситуації. Поки мова йде про навчальних зборах, за період яких призовник повинен відновити свої фактичні навички і показати, що він є боєздатною одиницею. У випадку загострення конфлікту і початку активних бойових дій мобілізація, звичайно буде безстроковою. У разі введення воєнного стану, чого поки немає, але про який не перестають говорити, говорити про яких-небудь певних термінах взагалі не можна говорити.
Поки мова йде про навчальних зборах, за період яких призовник повинен відновити свої фактичні навички і показати, що він є боєздатною одиницею

– Що повинні сьогодні робити військовозобов’язані? Чекати повістки і не залишати місце реєстрації?

– Це стосується тих, хто вже отримав повістки за кілька останніх тижнів. Їм вже повідомили про місце збору в разі потреби. Відповідно до закону про мобілізацію, їм забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи. Інші ж до отримання повісток нічим за законом не зобов’язані. Природно, якщо не хочуть стати добровольцями.

– 18 -річним призовникам чекати повісток?

– Думаю, що ні. Заспокоїмо матерів – 18 – річних хлопців за часткової мобілізації ніхто викликати не буде – в цьому немає необхідності. Це досить затратно і досить безглуздо. В умовах фактичного військового часу не можна залучати людей, не тримали зброю в руках. Спиратися будуть в першу чергу на добровольців, а також офіцерів, які отримали гарт у радянських військових училищах, в радянській армії. Також служили в 90 -х роках мають гарну підготовку – вони можуть бути мобілізовані в першу чергу.

– Які військові спеціальності найбільш затребувані в армії сьогодні?

– Якщо все-таки виникне відкритий військовий конфлікт, то ми, швидше за все, будемо мати справу з наземною операцією, яка буде підтримуватися з повітря армійською авіацією. Таким чином, армії найбільше потрібні будуть наступні категорії військових фахівців :

наводчики – оператори танків, бойових машин;
наводчики – оператори зенітно -ракетних систем;
наводчики – оператори переносних зенітно -ракетних комплексів і протитанкових керованих комплексів;
механіки і водії всіх видів військового транспорту і просто водії колісного транспорту, на якому будуть встановлені певні типи озброєнь.

За певних обставин нам знадобляться і оператори артилерійських систем. Хоча, звичайно, менш за все хотілося б, щоб справа дійшла до артилерії. Але якщо російська сторона почне застосовувати артилерію, у нас виникне необхідність відповідати залповим вогнем.

Також армія гостро потребує операторів і всіх, хто здатний обслуговувати зенітно-ракетні комплекси і системи, а також повітряні машини. Мається на увазі як армійська, так і цивільна авіація.

Схожі публікації

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

©